Spor Bilimleri Nedir?

Spor Bilimleri Nedir?

Spor Bilimleri, üniversitelerin spor bilimleri için ayrılan fakültelerine verilen isimdir. Sağlıklı bir insanda egzersiz yaparken vücutta ortaya çıkan değişiklikleri, spor ve de fiziksel aktivitenin sağlığı, sosyal olarak ele aldığı gibi, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan ele alan bir bölümdür. Spor bilimleri içerisinde fizyoloji başta olmak üzere; psikoloji, vücudun anatomi yapısı, mühendislik ve kimya gibi daha bir dizi akademik çalışma da bulunmaktadır. Daha da detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse, sporla uğraşan bir kimsenin vücudunda gerçekleşen olaylar, performans durumu, beslenmesi, iş ile spor yönetimi ile ilgili zihnin oynadığı rol ve spor endüstrisinin hem finansal hem de operasyonel anlamdaki yönlerini de anlamaya yardımcı olan bir bölümdür diyebiliriz. 

Spor bilimleri nedir?
Spor bilimleri nedir?

Spor Bilimleri Bölümü Eğitim Süresi 

Sağlık Bilimleri Fakültesi içerisinde bulunan Spor Bilimleri, toplamda 4 yıllık bir eğitimle sona ermektedir. Lisan olarak geçen bu bölüm, sadece eşit ağırlık puanı ile öğrencileri değerlendiren ve eğitim veren bir bölümdür. 

Spor Bilimleri Dersleri 

Eğer üniversite okumak ve bunu da sporla alakalı olmasını istiyorsanız Spor Bilimleri bölümü, tabii ki tercih yine size kalmakla berber sizin için ideal bir bölümdür. Bu bölümde okuyanların gireceği dersler; rekreasyon, kapalı ve de açık alan sporları, antrenman ve hareket bilgisi, anatomi, fizyoloji, rekreatif eğitsel oyunlar, sporcu sağlığı ve ilk yardım eğitimi, psikomotor gelişim ve öğrenme, sporda fiziksel uygunluk testleri, sporda iletişim becerisi, rekreasyonda tesis planlama ve araç kullanımı, antrenörlük uygulaması, kinesiyoloji ve psikomotor gelişim ve öğrenme derslerini görürler. Bunların yanında daha birçok ders de bulunmaktadır. Bu derslerden 4 yıllık ya da 8 yarı yıllık olarak da ismi geçen süre boyunca sorumlu tutulacaklardır. Tüm dersleri başarı ile tamamlayıp,  okulu bitiren öğrencilerin hepsi de Spor Bilimleri lisans diploması alacaklardır. 

Spor Bilimleri Bölümü Mezunu İş Olanakları

Spora dair aklınıza gelebilecek her alanda ve her türlü araştırmada yer alabilen Spor Bilimleri mezunları, tüm uygulama alanlarında yönetici olarak görev alıp, hem spora hem de sporculara katkı sağlarlar. 

Spor Bilimleri mezunlarının yapabileceği işlerden bazıları şu şekildedir;

  • Analist
  • Spor psikoloğu 
  • Federasyon Temsilcisi 
  • Spor terapisti
  • Beden Eğitimi Öğretmeni 
  • Basketbol Takımlarında Koçluk 
  • Bunlara ek olarak Kişisel antrenörlük işlerinde kariyer yapma imkânlarına sahiptirler.  

Ayrıca bu saydığımız bölümlerde devlet kurumunda da yer alıp, kariyerlerine buradan da devam etme şansları her zaman mevcuttur. Ancak, bunun için de Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan yüksek bir puan almaları gerekir. 

Spor Bilimleri Fakültesi kuruluş gereği olarak, Besyo’yu bir üst seviyeye geçirmeyi ve sporun daha derinden ve de bilimsel yönden ele alınarak incelenmesini amaç edinmiştir. Spor sadece spor yapmaktan ibaret değildir. Gençlerin sporu her şeyiyle öğrenmesi en doğal hakkıdır. Hangi spor dalı olursa olsun burada bireyin ortaya koyduğu karakter dahi onun ilerlemesinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca bilinçsiz bir şekilde yapılan bir spor ile amacını bilerek ve doğru hareketleri yerinde ve zamanında yaparak bir spor dalında ilerlemek daha iyi sonuçlar doğuracaktır. 

Ankara Besyo Hazırlık Kursları

Spor Bilimleri Bölümü, 4 yıllık eğitim veren bir kurum olarak 4 dalda eğitim verir. Bunları sayacak olursak Beden Eğitimi öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi, Rekreasyon Bölümü ve de Spor Yöneticiliği bölümüdür. Bu bölümlerin hepsi de aslında birbirine yakın dersler görürler ancak buradaki ayrılma amaçları her bölümün kendi özelliklerinin bilinerek bu doğrultuda daha net bir ilerleme kaydedilmesini sağlamaktır. Bunun da bilincinde bir şekilde gençlerimizi yönlendirmek her zaman hem onlar hem de ülkemizin spor alanlarındaki geleceği için önemli bir yere sahiptir. 

Eğer BESYO ve Spor Bilimleri alanına ilgi duyuyorsanız ve bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız Ankara besyo hazırlık kursu için sınırlı kontenjanımıza katılarak geleceğinize şekil verebilirsiniz.

İlgili Yazılar
Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlenir *

İNDİRİMLİ ERKEN KAYIT İÇİN SINIRLI KONTENJAN

ERKEN KAYIT AVANTAJLARINDA SON GÜNLER