Pomem Nedir?

Pomem Nedir?

Pomem, emniyet birimleri için ihtiyaç duyulan polis memurlarını mesleki eğitim  vermekte olan eğitim ve öğretim kurumlarıdır. 2 yıl yüksek okul okumuş ve 4 yıllık lisans mezunları arasından aranılan özelliklere uyum sağlayan bireyler önce bir sınavdan geçirilir. Daha sonrasında da sınavda başarı sağlayanlar minimum 6 ay olmak üzere eğitim ve öğretim tabi tutulur. Eğitim Türkiye’de 36 ilde verilmektedir. Bunlar;  İstanbul, Mersin, Karabük, Bilecik, Karabük, Çankırı, Amasya, Bursa, Diyarbakır, Erzincan, Kırşehir, Trabzon ve Konya bunlardan başlıca olanlarıdır. 

Pomem nedir?
Pomem nedir?

Ankara Pomem Kursları

Birçok eğitim alanında olduğu gibi POMEM için de Ankara POMEM hazırlık kursları mevcuttur. Ankara’da bulunmakta olan kurslar içerisinde en düzeyli ve kaliteli eğitim veren Nirvana Besyo ile hayallerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Bir Pomem hazırlık kursu, gerek teorik eğitim gerek parkur eğitimi konusunda kusursuz olmalıdır. Siz de kusursuz bir eğitimle gelecek hayallerinizi şekillendirmek için bizimle iletişime geçin.

Pomem Parkuru 

Adaylara Pomem parkuruna girmeden önce tanıtımı yapılır. Parkurda dubalar arası belirli standart ölçüde mesafeler vardır. Toplamda 7 adet istasyon olmak üzere 72 metreden oluşan bir parkur bulunmaktadır. Parkurda dijital fotoselli süre ölçerler kullanılmaya devam etmektedir. Bu sayede hiç bir şekilde haksızlığa sebebiyet verebilecek bir durum ortaya çıkması mümkün değildir. Adaylar bu parkurda fiziksel olarak yeterlilik derecesi bakımından sınava tabi tutulmaktadır. 

Tüm bunların yanında adayların parkurda yaşayacağı sakatlıklardan sorumlu olmadığı bilinmelidir. Parkura başlamadan önce adaylar isminizle çağrılır. Parkur başına gelen aday kameraya da dönüp bakarak kendini tanıttıktan sonra parkur sınavına başlar. 

Pomem Başvuru Aşamaları 

Tabii ki Pomem için de başvurma aşamaları mevcuttur. Henüz daha okul aşamasındayken bireylerde aranan bazı şartlar mevcuttur. 

İlk olarak girmiş oldukları Kpss puanından başlayacak olursak burada lisans ve ön lisanslar için farklı puanlar geçerli olacaktır. Ön lisans mezunlarının en az 70 puan alması gerekirken, lisans mezunu olan kimseler 60 puan dahi alsa buraya başvurmaya hak kazanırlar. 

Daha sonrasında ön başvuru aşamasına geçilir. Ön başvuru aşamasında ise Halbank şube ya da ATM’lerinden sınav ücreti yatırmak gerekiyor. Eğer bir aksilik yaşamazsanız da sınav size kısa bir süre içerisinde sınav yeri ve tarihini bildiren bir evrak gelecektir. Aksi bir durum yaşanması halinde başvurunuz reddedilmiş demektir. 

Ön Sağlık Kontrolü Aşaması

Elemenin en net şekilde başladığı bu bölümde adaylar sağlık ön şartlarını taşıması da gerekir. Boy ve kilo ölçüleri de burada önemli bir yere sahiptir. Bayanlar için minimum boy: 1,62 olarak belirlenmiştir. Erkeklerde ise bu ölçü 1,67 olarak belirlenmiştir. 

Göz ile ilgili sağlık problemi olup olmadığına da bakılır. Eğer renk körlüğü ve ya başka bir göz sağlığı problemi yoksa bu adayların başvurunda sorun yoktur. 

Yüzlerde ya da üniforma giyildiğinde açıkta kalan yerlerde bulunan dövmeler de başvuruya engel teşkil edebilir. 

Yine yaralar, dikiş izleri ve de benler de yine bahsedildiği şekilde gözükecek durumda ise böyle durumlar da elenme riski teşkil ederler. 

Daha sonrasında ise adaylar fiziksel olarak yeterli olup olmadığına bakılmak üzere parkur sınavına tabi tutulurlar. Parkurlardaki sınavın amacı ise bireyleri güç, kondisyon, azim ve de emek verme bakımından ölçmekten başka bir şey değildir. 

Son olarak ise mülâkat bölümü gelir ve burada bireyler her yönden incelenir. Kıyafetinden müziğine kadar adayların incelendiği bu bölümde adaylar, her yönden kendilerini ispatlayacak hareketlerde bulunmalı ve kendilerini oldukça iyi ifade etmelidir. 

Eğer siz de POMEM başvurunuza engel teşkil edecek bir şey olmadığını düşünüyorsanız hemen Ankara Hazırlık Kursu eğitimlerimize dahil olun.

İlgili Yazılar
Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlenir *

İNDİRİMLİ ERKEN KAYIT İÇİN SINIRLI KONTENJAN

ERKEN KAYIT AVANTAJLARINDA SON GÜNLER