Besyo Bölümleri Nedir?

Besyo Bölümleri Nedir?

Besyo bölümleri nedir? Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kısaltması olarak anılan BESYO, spor eğitmenleri ile geleceğin yıldızı potansiyeline sahip öğrenciler yetiştiren eğitim kurumlardır. Türkiye’de BESYO eğitimi veren 50’nin üzerinde eğitim kurumu vardır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu okumak için ilk önce TYT ile teorik sınavdan belli bir puanda başarı göstermeniz, akabinde okulların açtığı yeterlilik sınavlarını başarıyla geçmeniz gerekir. Bir hayli zorlu fiziki yeterlilik sınavlarında gerekli başarıyı elde etmek için BESYO Hazırlık kursu etkinliklerimize katılabilirsiniz.

besyo bölümleri nedir
besyo bölümleri nedir

Besyo Bölümleri Nedir?

Ankara Besyo Hazırlık Kursu her geçen gün, bir rekabet ortamı oluşmasına da bağlı olarak kalite bakımından oldukça üst seviyelere çıkmıştır. Bunun yanında ücret olarak ucuz fiyat veren aldatıcı firmalara da dikkat etmekte fayda vardır. Çünkü bu tür kurslar öğrencilere hiç bir şey katmayacaktır. Çünkü spor eğitimi olarak yeterli düzeyde kapasiteye sahip değillerdir. Kalite anlamında üst düzey bir kurs görerek alacağınız eğitimin sonunda istediğiniz BESYO bölümünde okuma şansını yakalayabilirsiniz.  Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda eğitimi verilen bölümlerden bazıları; “Beden eğitimi öğretmenliği, Antrenörlük eğitimi, Rekreasyon, Spor yöneticiliği, Engellilerde beden eğitimi ve spor öğretmenliği, Ön lisans spor yönetimi bölümü, Engellilerde egzersiz ve spor bilimleri” şeklinde sıralanabilir. Bunların içinde parantez içinde de belirttiğimiz üzere ön lisans bölümü olan spor yönetimi bölümü haricindeki diğer bölümlerden mezun olanların hepsi de beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapma şansına sahiptirler. Yalnız buradaki tek şart, formasyon almış olmalarıdır. Bu saydığımız bölümlerden mezun olmuş ve formasyon almış olan herkes resmi ya da özel kurumlarda Beden Eğitimi Öğretmenliği branşına sahip bir şekilde görev alabilirler. Bu bölümlerden bir kaç tanesi hakkında bilgi verelim. 

Beden Eğitimi Öğretmenliği 

Beden eğitimi ve spor bölümü mezunları, anaokulu, ilköğretim birinci ve ikinci kademelerde, ortaokullarda ve de özel eğitim kurumlarında beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapma şansına sahiptirler. Bunlarla birlikte üniversitelerde akademisyen olarak öğretim elemanı görevini, spor kulüplerinde antrenörlük görevini ve yine turizm alanının değişik yerlerinde bir animatör ya da spor uzmanı olarak da görev alma şansları her zaman mevcuttur. 

besyo bölümleri nedir?
besyo bölümleri nedir?

Antrenörlük 

Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun olan öğrenciler; Anaokullarında, İlköğretim Birinci ve İkinci Kademede, Orta Dereceli okullarda, Özel Eğitim merkezlerinde Beden Eğitimi Öğretmenliği yapabilirler. Bunlara ek olarak, akademisyen vasfıyla üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğretim elemanı olabilir, spor Kulüplerinde antrenörlük yapabilir, turizm sektörünün farklı alanlarında spor uzmanı olarak görevler de alabilirler.

Spor Yöneticiliği Bölümü 

Spor ile ilgili tecrübeli olup, sporda yaşanan sorunlarla daha önceden yakından ilgilenmiş ve bu şekilde tecrübe sahibi olmuş insanların gereksinimine çok ihtiyaç vardır. Bu bölümde de tecrübesini teorikle de birleştirerek tam donanımlı spor yöneticileri yetişmektedir.   Ülkemizde farklı kademelerde eğitim ve öğretim almış olan spor yöneticiliği mezunu öğrenciler, birçok kamuya bağlı ya da özel kurumlarda hizmet verebilmektedirler. 

Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

Bu bölümde de tamamen engellilerin sporla daha aktif hale getirilmesi ve bir taraftan da rehabilite edilmesini sağlamak amacıyla öğretmenler yetiştirilmektedir. Uzman olarak yetiştirilip eğitim vermeye hak kazanan bireyler eğer engelliler için de eğitim verme konusunda ilgili iseler verecekleri eğitim daha verimli bir hal alacaktır. Bu bölüm mezunları, uluslararası alanda görev alabilecekleri gibi, ülkemizde de engelliler beden eğitimi ve spor öğretmenliği yapabilirler. Bunun yanında kendi uzmanlık alanlarında antrenörlük görevini de yapabilirler. 

besyo bölümleri nedir?
besyo bölümleri nedir?

Spor Yönetimi 

Spor Yönetimi bölümü de 2 yıllık eğitim programı olan bir ön lisans bölümüdür. Bu bölümün amacı, farklı düzeylerde bulunmakta olan spor tesislerinde ihtiyaçların karşılanması anlamında çalışmalar yapmaktır. Temel amaç olarak da öğrencilerde yeterlilik olarak şu özelliklerin kazandırılması hedeflenir; “Spor yönetimi alanında çözüm üretici öneriler geliştirmek, bilgi ve becerisinin farkında olarak sunacağı bu çözüm önerilerini savunmak ve tüm bunlarla birlikte savunduğu çözüm üretici fikirleri ve düşünceleri uygulama olarak da ortaya koyabilmek.

Hedefiniz BESYO okumak ise Ankara besyo hazırlık kursları hakkında bilgi almak ve başarıya ulaşmak için mutlaka bize ulaşın.

İlgili Yazılar
Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Zorunlu alanlar işaretlenir *

İNDİRİMLİ ERKEN KAYIT İÇİN SINIRLI KONTENJAN

ERKEN KAYIT AVANTAJLARINDA SON GÜNLER