Besyo Kursu 2024

Ülkemizde spor eğitiminde kendini geliştirmek isteyen veya kendi spor branşında daha üst seviyelere gelmek isteyen öğrenciler Besyo kursu programlarına katılmak istemektedir. Bu programlar öğrencilerin kendilerini spor alanında geliştirebileceği ortam sunarak öğrencilerin ileriki kariyerlerinde iş bulma olanaklarını daha iyi hale getirmektedir. Günümüzde birçok kişi Besyo programlarına dahil olmak isterken karşılarına üniversitelerin hazırladığı önemli bir sınav olan yetenek sınavları çıkmaktadır. Bu sınavlar öğrencileri seçmek için büyük bir değerlendirme fırsatı sunmaktadır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu birçok öğrenciye farklı alanlarda kendilerini geliştirebilmeyi ve ileriki hayatlarında iş bulabilmesini kolaylaştırmaktadır. Spor alanında ilerlemek isteyenlerin ilk tercihi olan Besyo programları sağlıklı yaşam ve spor için tüm temel bilgileri öğreterek ülkemizde sporunda önemli bir yere sahip olmasını desteklemektedir.

Besyo kursu
Besyo kursu

Besyo Sınavları Nasıl Uygulanmaktadır?

Besyo programlarına giriş yapabilmek için belirlenen yetenek sınavlarına girmek gerekmektedir. Bu sınavlar her üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Bu sınavların çoğunda parkur testleri uygulanmaktadır, ve adaylar belirli bir süre içinde bu parkur testini tamamlamak zorundadır. Ayrıca, Besyo bölümlerinde bazı üniversiteler özel yetenek sınavları düzenlerken, sınavın içeriğine yüzme, okçuluk, güreş, futbol, karate, yelken ve tenis gibi spor branşları da dahil edebilir. Bu spor yetenek sınavlarında, adayların çevikliklerini ölçmek amacıyla mekik koşusu, esneklik testleri, dayanıklılık testleri, kuvvet testleri ve çeviklik koşuları gibi testler uygulanmaktadır. Bu sınavlar sonucunda, puan ve saniye sistemi kullanılarak öğrencilerin performansları değerlendirilir. Ayrıca, sağlık topu, paralel bar, merdiven, sıçrama tahtası, çember ve denge aleti gibi özel ekipmanlar kullanılarak adaylara belirli ölçülere göre testler uygulanır.

Öğrenciler bu sınavlardan daha iyi derece yapabilmek ve hedefledikleri Besyo bölümlerine girebilmek için hazırlık kurslarına gitmeyi tercih ediyor. Besyo kursları kişilere hem sınav rehberliği hem de sınavda daha iyi derece yapabilme konusunda büyük bir destek sağlıyor. Besyo kursu, üniversitelerin sınavları hakkında bilgili olan deneyimli antrenörler sayesinde öğrencileri bilgilendirerek o alanda çalışma yapmasını sağlar. Farklı şekilde sınav yapan üniversiteler için büyük bir rehberlik sunan Besyo kursu kişilere önemli eğitimler de vermektedir.

Besyo kursu
Besyo kursu

Besyo Programlarına Giriş İçin Önemli Şartlar

Besyo (Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu) okumak isteyenler için en önemli şart TYT (Temel Yeterlilik Testi) puanıdır. TYT sınavına giren öğrenciler, aynı zamanda bir yetenek sınavına da katılmak zorundadır ve bu yetenek sınavı, öğrencinin Besyo’yu kazanıp kazanamayacağını belirler. Ancak, bazı üniversiteler, spor özgeçmişi bulunmayan öğrencileri kabul etmeme konusunda katıdır. Bu üniversiteler, TYT puanı ve yetenek sınavı puanı yüksek olsa bile, spor geçmişi olmayan öğrencilere öncelik vermezler. Besyo adayları, spor geçmişi gerekmeyen üniversitelere başvurabilirler, ancak spor geçmişi, bazı üniversitelerde öğrencilere avantaj sağlayabilir. Çoğu üniversite için spor geçmişi şartı aranmamaktadır. Bu konuda da bilgi edinebilmek için Nirvana Spor Akademisi ile görüşme sağlayabilirsiniz. Üniversitelerin yapacağı değerlendirme ölçülerini bilen deneyimli eğitmenler kişilere nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda da yardımcı olabilmektedir. Eğitmenlerden doğru bilgi alarak istediğiniz Besyo bölümü için doğru adımlarla ilerlemek oldukça önemli olmaktadır. Bu noktada rehberlik konusunda sizlere yardımcı olan Nirvana Spor Akademisi tüm sorularınızı yanıtlandırmaktadır.

Üniversiteler tarafından yapılan bu farklı yetenek sınavları konusunda kişilerin hazırlık süreleri de değişebilmektedir. Sporla ilgili olan ve kendi alanındaki bölümlere gitmek isteyen kişiler daha az hazırlık süresine ihtiyaç duyabilirken henüz tecrübesi olmayan kişiler ise daha fazla hazırlığa ihtiyacı olabilir. Bu durum üniversitenin yapmış olduğu ve kişinin istediği bölüme göre de değişiklik gösterebilir.

besyo kursu
besyo kursu

Besyo Kursuna Kimler Katılabilir?

Besyo Kurslarına katılmak isteyen kişiler için belirli bir öğrenme düzeyi gerekmemektedir. Üniversite sınavlarının birçok kişiye açık olmasıyla ve barajın kalkmasıyla birlikte birçok kişi TYT sınavına girerek Besyo bölümleri için aday olabiliyor. Bu nedenle Besyo kursuna da gitmek çok geniş bir topluluğu hedef alıyor. Bu kurslara aşağıdaki kişiler katılabilir:

  1. Lise Mezunları: Lise mezunları, Besyo Kurslarına başvurabilirler ve spor eğitimi alanında kariyer yapma fırsatına sahip olabilirler.
  2. Üniversite Öğrencileri: Üniversite öğrencileri, lisans eğitimlerini desteklemek veya uzmanlaşmak için Besyo Kurslarına katılabilirler.
  3. Sporcular ve Spor Severler: Spor yapmayı seven veya spor kariyerlerini geliştirmek isteyen herkes, Besyo Kurslarından faydalanabilir. Besyo programına dahil olmak isteyen ve sporla yakından ilgilenen kişiler kurslara katılarak kazanma ihtimallerini en üst seviyelere çıkarabilmektedir.
  4. Öğretmen Adayları: Beden eğitimi öğretmeni olmak isteyenler için Besyo Kursları önemli bir kapı olmaktadır. Bu kurslar sayesinde hedeflediği bölümü kazanan adaylar kariyerlerini şekillendirebilir.

Ankara Besyo kursu, adayları yetenek sınavlarına hazırlamak amacıyla faaliyet göstermektedir. Bu kurslar, spor branşlarına uygun teknik ekipmanlar ve uzman antrenörler tarafından desteklenmektedir. Adaylar, sporcu geçmişlerine göre uygun branşları seçebilirler veya yeteneklerine uygun bir branş kursu alabilirler. Bu hazırlık kursları, koordinasyon antrenmanlarına da önem verir ve öğrenci-antrenör oranını dengeler. Ancak, Besyo kursunda kazanma garantisi verilmez ve sonuçlar, adayların istekleri ve yetenekleri doğrultusunda şekillenir. Yine de kişiler için büyük avantaj sağlayan bu kurslar kişilere tüm detayların açık ve net şekilde anlamasını sağlayarak rakiplerinin büyük ölçüde önünde olabilmesini sağlar. Sınav adayları kursa giderek özgüvenini artırırken aynı zamanda kapasitesinin ne olduğunu da tam olarak anlayabilmektedir.

ankara besyo kursu
ankara besyo kursu

İNDİRİMLİ ERKEN KAYIT İÇİN SINIRLI KONTENJAN

ERKEN KAYIT AVANTAJLARINDA SON GÜNLER